Gönderen Konu: Synology Hybrid RAID (SHR) nedir?  (Okunma sayısı 46349 defa)

koray

• Ziyaretçi
Synology Hybrid RAID (SHR) nedir?
« : Mart 09, 2012, 04:46:48 ös »

SHR depolama ihtiyaçlarını kolayca dağıtmak için tasarlanmış otomatik bir raid yönetim sistemidir. Özellikle diğer RAID yönetim sistemlerinin inceliklerini ve özelliklerini öğrenmek için zaman harcamak istemeyen kullanıcılar için dizayn edilmiştir. Bir yedekleme sistemi değil, hacimi maksimize etmek için seçilen bir yoldur.

SHR bir gereklilik midir?

Shr bir gereklilik değil seçenektir. Linux raid yönetim sistemi tabanlıdır ve kullanımı isteğe bağlıdır.

SHR depolama maksimizasyonu.
Klasik raid sistemi ile (soldaki resim) depolama hacimleri en küçük disk Array'i üzerinden oluşturulur. 500gb'lık arrayin oluşturulması ile birlikte diğer disklerin de kullanılabilir alanı 500gb olarak sabitlenecektir. sonuç itibariyle 5 adet 500gb'lık hacim oluşturulacaktır.

SHR kullanıldığında ise(sağdaki resim) diskler en küçük dikin hacmini uyumlu biçimde çok sayıda küçük parçaya bölünecek ve aktif hacmin tamamı kullanılabilir durumda olacaktır.

SHR geleceğe dönük olarak yeni disklerin sisteme eklenmesine ve aktif hacimin büyümesine de olanak sağlar. Bu sayede cihazın fiziksel portlarının izin verdiği ölçüde aktif depolama alanı genişletilebilir.

...

koray

• Ziyaretçi
Ynt: Synology Hybrid RAID (SHR) nedir?
« Yanıtla #1 : Mart 10, 2012, 11:19:51 öö »

Klasik RAID ile toplam kapasite arttırılırken, tüm diskler güncellenmeli ve kapasiteleri yenilenmelidir. Synology Hybrid Raid kullanımında ise  sadece yeni disklerde yaratılan arrayler sisteme eklenir.