Gönderen Konu: Dreambox cihazinizdan synology ye kayit  (Okunma sayısı 5419 defa)

ilhan macit

• Ziyaretçi
Dreambox cihazinizdan synology ye kayit
« : Mart 05, 2012, 05:10:54 ös »
Farkli bir konu. Buraya actim lakin uygun mu bilmiyorum.

Ben ornegimi gemini 4.70 versiyon yuklenmis dreambox 500s ten verecegim. Arada bazen tv basinda olamiyorum ve izlemem gereken programlar oldugunda yada film fark emez, kaydetmek istiyorum diyorsaniz cok ise yariyor. Kaydedilen filmleride dlna uzerinden klasorunu tanitip direkt tv den bakiyorsunuz. Kisacasi 4*4.

Etap 1: Ilk once Synology cihazinizda Dreambox a ozel bir kullanici adi ve sifre belirleyin.

Etap 2: Synology cihazinizda videolarin kayit edilecegi bir klasor olusturun yada mevcut bir klasoru tercih edebilirsiniz. Ben dream adinda bir klasor olusturdum.

Etap 3: Bu olusturdugunuz klasor'e, Ayricaliklarin kurulumundan (keza klasoru olustururken size gerekli yetki izinleri sormaktadir) Dreambox icin olusturdugunuz kullaniciya okuma ve yazma hakki verin.

Etap 4: Synology cihazinizin denetim masasindan Win/Mac/Nfs e girerek, Nsf hizmetini aktif hale getirin. (Dreambox cihazi linux tabanli oldugu icin, Synology e linux erisimi gerekmektedir.)

Etap 5: Dreambox kumandanizdan menu tusuna +  kurulum + uzman kurulum + iletisim kurulumun a gelin. Ardindan Kumanda dan mavi tusa basin.

(1) Karsiniza cikan panelde 1. siraya synology serverin IP adresini yazin.

(2) Yazdiginiz Ip adresinin hemen sagindaki kutucuk tan Cifs i secin.

(3) Dir Bolumune Olusturdugunuz Klasorun yada mevcut kullanacaginiz klasorun Adini yazin. Or: dreambox Dikkat edilmesi gereken husus /dreambox olmayacak. (Her ihtimale karsi, Olusturdugunuz klasorun adini birebir yazin. yani buyuk kucuk harfe dikkat edin.)

(4) Local dir bolumu ise standart /hdd dir yada /hdd/movie de olabilir. Bu cihaza gore degisiklilik gosterebilir. Siz orada yazilani eksiksiz not alin ve oraya /hdd yazin. (Bu cihazinizin ayarini bozmaz. Ben not alin derken, cihazlar farklilik gosterdiginden her kombinasyonu deneyebilmeniz acsindan dile getirdim.

(5) Option yazan yerden rw yi secin.

(6) Extra yazan yerde nolock, rsize wsize=8192=8192 yazmiyor ise siz bunu manuel olarak yazmalisiniz. lakin standart olarak yazmalidir.

(7) User yazan yere dreambox icin olusturdugumuz kullanici adini ve password  a da sifremizi yazdiktan sonra kumanda dan yesil tusa basin ve kayit  islemini gerceklesitrin.

Kurulum hatasiz ise size hdd ok! yazisini verecektir. Sonrasinda kayit yapmak istediginizde kumandanizdan, dilerseniz epg uzerinden, yada menuden extralardan kayit secenegine gelerek kaydinizi yapabilirsiniz. Yapilacak kayit secenegi DVR kayit olmalidir.

Ornek olarak Bir kanalin EPG sini aciyoruz. Sonra Menu Tusuna Basiyoruz Ve Oradan Da DVR Kayit i Seciyoruz. Karsimiza gelen Fonksiyon da goreceksiniz. Kanal degistir, DVR Kayit, Ngrap Kayit.

Benim kumandamda Epg yi actiktan sonra sari tusa basildiginda kanal degistirme yesil ise kayit moduna girme tusudur.(Bu sizde farkli olabilir) Lakin ikiside fark etmez. Yesil yada mavi tusa bastiginizda karsiniza gelen zamanlayici duzenleme penceresinden, kayit islemi olarak DVR kayit i secmelisiniz.  kayit secenegi Ngrap yada degistir olmamali.

Isin ozu zamanlayici duzenle den kayit yapacaginiz kanalin saatini, ne kadar sure kayit yapacagini secebilirsiniz. Yada kanallarin birebir epg senkronizansyonu var ise ornegin: nat geo - nat geo wild gibi kanallar da ki yayinlar bire bir epg ile ayni zamanli yayinlardir. Herhangi bir aksama olmaz. Siz durumu kanalina gore zamanlayici duzenleme panelinden ayarlarsiniz. Ama dedigim gibi onemli nokta zamanlayici duzenleden DVR kayit i secmelisiniz, aksi halde kayit islemi gerceklesmez.

Umarim yardimci olur.

ilhan Macit
« Son Düzenleme: Mart 06, 2012, 02:29:32 ös Gönderen: ilhan macit »

Çevrimdışı ErtanERBEK

• Oku! Kelamla öğreten, insana bilmediğini bildiren Rabbin, en büyük kerem sahibidir.
  • Administrator
  • Tam Üye
  • Oku!
    • Profili Görüntüle
    • Oku! Kelamla öğreten, insana bilmediğini bildiren Rabbin, en büyük kerem sahibidir.
Ynt: Dreambox cihazinizdan synology ye kayit
« Yanıtla #1 : Mart 05, 2012, 05:18:19 ös »
Süper Paylaşım teşekkür ederiz.
-------------------------------------------------
Ertan ERBEK             (ertan.erbek@simet.com.tr)
Technical Support manager

SIMET TECHNOLOGIES INC. “integrate with the universe"
Phone :+90.312.4728787 Fax  :+90.312.4723131
Simet : www.simet.com.tr B2B : www.alodepo.com

-----------------------

ilhan macit

• Ziyaretçi
Ynt: Dreambox cihazinizdan synology ye kayit
« Yanıtla #2 : Mart 05, 2012, 05:18:54 ös »
Rica. Eyvallah