Gönderen Konu: Synology de Dosyaların/Klasörlerin İzinlerini Görüntülemek veya Değiştirmek  (Okunma sayısı 14118 defa)

teknofenomen

  • Ziyaretçi

Dosyaların/Klasörlerin İzinlerini Görüntüleyin veya Değiştirin

File Station ile dosyalara ve alt klasörlere erişim ayrıcalıkları ayarlayabilirsiniz. Bu işlev, farklı kullanıcı gruplarının bir paylaşımlı klasördeki farklı alt klasörlere erişimine izin vermek istediğinizde özellikle kullanışlıdır.
Kullanıcıların ve grupların dosyalara ve alt klasörlere erişimlerine izin vermek için:
    >Erişim ayrıcalıklarını ayarlamak istediğiniz dosyaları ve klasörleri seçin. (Çoklu seçim yaparken Shift veya Ctrl tuşunu basılı tutun.)
    >Dosya veya klasörlerden birine sağ tıklayın ya da Eylem menüsünü seçin ve ardından Özellikler seçimini yapın.
    >Sahibi ve Grubu bölümünde şunu yapın:
        Sahibi açılır menüsünden seçilen dosya ve klasörlerin sahibini seçin.
        Grup açılır menüsünden seçilen dosya ve klasörlerin kullanıcı grubunu seçin.
        Burada seçilmeyen diğer tüm kullanıcılar ve gruplar Diğerleri grubunun üyesidir.
   > İzin sekmesine tıklayın ve ardından Oku, Yaz ve Yürüt onay kutularını işaretleyerek Sahibi, Grup ve Diğerleri'nin seçilen dosya ve klasörlere erişimine izin verin ya da vermeyin.
    Not: Birden fazla dosya için erişim ayrıcalıkları ayarlanırken, gri onay kutuları (varsa) betimledikleri ayrıcalıkların dosyalar arasında tutarsız olduğunu (sahibi için Oku ayrıcalığı gibi) ve her dosyanın orijinal ayrıcalıklarının korunacağını gösterir. Erişim ayrıcalıklarını tüm dosyalar arasında tutarlı yapmak için bu gri onay kutularını işaretleyebilirsiniz.
    >Ayarların tüm alt klasörlere uygulanmasını istiyorsanız, Bu klasöre, alt klasörlere ve dosyalara uygula onay kutusunu işaretleyin.
    >Tamam'a tıklayın.

Not: Burada photo paylaşımlı klasörü içindeki dosya ve alt klasörlere erişim ayrıcalıklarını düzenlemenize izin verilmez.